Głównym celem kampanii Rowerowa Wiosna w Świdniku jest promowanie bezpiecznego poruszania się po mieście, zdrowego trybu życia i codziennej aktywności fizycznej wśród uczniów klas I-VIII szkół podstawowych. W kampanii biorą udział wszystkie szkoły podstawowe w Świdniku.
Zmiana nawyków transportowych na aktywne podróże (rowerem, hulajnogą czy też pieszo) wpisuje się tzw. transport zeroemisyjny, bezpośrednio wpływając na zmniejszenie zanieczyszczeń, w szczególności otoczenia szkół oraz utrwala pozytywny nawyk docierania do szkoły w aktywny sposób.
Zasady kampanii są proste, trwa ona przez cały miesiąc maj. Każdy uczeń, który przyjedzie do szkoły na rowerze, deskorolce, hulajnodze lub na rolkach bierze udział w zabawie, która gwarantuje zdrową rywalizację, a na zakończenie kampanii - atrakcyjne nagrody. Za każdy przejazd dziecko dostaje jedną naklejkę do swojego dzienniczka rowerowego, a drugą na plakat klasowy. Na tej podstawie dzieci rywalizują ze sobą na poziomie uczniowskim, klasowym jak i szkolnym. Dwie najbardziej rowerowe szkoły otrzymają parkingi rowerowe lub stacje napraw. Najlepsze klasy, w każdej ze szkół – grupowe wejściówki do instytucji kultury i sportu, a uczniowie nagrody niespodzianki – gadżety.
W ramach kampanii, w każdej ze szkół realizowane się zajęcia teoretyczne, które przygotowują uczniów do jazdy w ruchu drogowym i poszerzają wiedzę o bezpiecznym i ekologicznym transporcie oraz zajęcia praktyczne, czyli przejazdy po mieście, podczas których dzieci uczą się m.in. jak bezpiecznie i zgodnie z obowiązującym prawem poruszać się po infrastrukturze rowerowej oraz tam gdzie jej nie ma, czyli po drogach. Na podstawie konkretnych miejsc pokazywane są najczęściej spotykane zagrożenia dla rowerzystów płynące ze strony ruchu samochodowego oraz sposoby ich unikania.
Podsumowaniem kampanii będą apele organizowane w szkołach oraz otwarty przejazd rowerowy ulicami miasta.
Projekt jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.
Koszt całkowity projektu: 58 890 zł
Wysokość dofinansowania: 50 000 zł