Chroń pszczoły! Bez nich nie ma życia na ziemi.
Pszczoły, oprócz wytwarzania miodu, odpowiedzialne są za zapylenie ponad 80% roślin. W Polsce żyje 460 gatunków tych owadów. Oprócz pszczół do zapylaczy należą inne owady, m.in. trzmiele, muchówki, chrząszcze czy motyle. Większość zapylaczy to stworzenia pożyteczne. Karmią nas, zapylając rośliny i umożliwiając im wytwarzanie owoców, ale też bronią przed szkodnikami i w walce z nimi są sprzymierzeńcami.
„Propszczele” i proekologiczne działania Gminy Miejskiej Świdnik w zakresie kształtowania terenów zieleni w mieście:
- Od 2018 r. na publicznych terenach zieleni miasta zakładamy łąki kwietne, rozpoczęliśmy od dwóch terenów o łącznej powierzchni ok. 400 m2. W 2019 r. założyliśmy cztery łąki o łącznej powierzchni blisko 800 m2. W składzie gatunkowym mieszanek wysiewanych nasion znalazły się znane z pól i łąk rośliny kwitnące takie jak maki, chabry, jaskry, firletki, złocienie, cynie i wiele, wiele innych.
- W czerwcu 2019 r. przy Miejskim Ośrodku Kultury w Świdniku został zrealizowany projekt pod nazwą „OwaDom”, który współfinansowała Gmina Miejska Świdnik. „OwaDom” został zaprojektowany i zrealizowany przez Magdalenę Borowiec-Różycką oraz Monikę Wójcik jako praca dyplomowa studiów podyplomowych z Designu Miejskiego w Instytucie Architektury Krajobrazu KUL. W skład projektu weszła rabata z bylin miododajnych oraz domek dla owadów, które przyjęły formę plastrów miodu.
- W czerwcu 2019 r. Burmistrz Miasta Świdnik podpisał Manifest Gmin Przyjaznych Pszczołom otrzymując tym samym status „Gminy Przyjaznej Pszczołom” będący znakiem jakości oraz potwierdzeniem marki gminy, która jest świadoma społecznie i przyrodniczo oraz aktywnie działa na rzecz zachowania bioróżnorodności.
- W 2021 r. łąki kwietne zajęły już łączną powierzchnię 5000 m2, w ich skład weszły zarówno łąki jednoroczne jak i wieloletnie. Co ważne łąki kwietne i murawy ekstensywne realizujemy również w ramach naszych ‘zielonych inwestycji’. Przykładowo w ramach inwestycji „Zielony LOF w Świdniku – Teren za stacją paliw Orlen” oraz „Zielony LOF w Świdniku – teren po nieczynnym składowisku odpadów” zrealizowano łącznie 4000 m2 wieloletnichkwietnych łąk, ze względu na duże bogactwo gatunkowe, m.in. maków, łubinów, chabrów, rumianków, jest to prawdziwy raj dla owadów zapylających.
- W 2021 r. rozpoczęliśmy akcję „Tu kosimy rzadziej, naturalnie”. W wybranych lokalizacjach na terenie miasta, pojawiły się tabliczki informacyjne oznaczające obszary, które będą koszone 2-3 razy do roku. Tereny te zostały wytypowane po kilkuletniej obserwacji, odznaczają się one wyjątkowo bogatym składem gatunkowym roślinności. Te rzadziej koszone obszary, tworzące tzw. murawy ekstensywne zatrzymują wodę, przeciwdziałają tworzeniu „wysp ciepła", wytwarzają tlen, pochłaniają zanieczyszczenia powietrza, stanowią pokarm i schronienie dla wielu gatunków zwierząt i mają niezwykle pozytywny wpływ na bioróżnorodność. Ze względów bezpieczeństwa wykaszamy pasy wzdłuż ulic i ścieżek rowerowych tak, aby proekologiczne działania nie stały w sprzeczności z kwestiami bezpieczeństwa.
- Kolejny hotel dla pożytecznych owadów pojawił się na terenie zielonego LOF-u, za stacją paliw Orlen. Powstał on we współpracy ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, z inicjatywy 42. Świdnickiej Drużyny Starszoharcerskiej „Paradoks”.
- Nowe domki dla owadów stanowią element realizowanych w mieście „zielonych inwestycji" takich jak „Ogród zabaw przy ul. Wrzosowej" czy „Aranżacja terenu zieleni przy ul. Środkowej”.
Warto przypomnieć o tym jak niezwykle pożyteczną rolę w przestrzeni miast pełnią łąki kwietne. Wspierają przyrodę przez to, że stanowią pożytek dla pszczół oraz innych zapylaczy a także dają schronienie owadom i drobnym zwierzętom. Przez swój bogaty gatunkowo skład łąki kwietne wzbogacają ubogi ekosystem miejski sprzyjając bioróżnorodności. Przez rozbudowany system korzeniowy zatrzymują w glebie wodę, co jest ważne szczególnie w okresie suszy. Co roku zwiększamy ich powierzchnię, ponieważ są niezwykle mądrą i estetyczną formą zagospodarowywania tradycyjnych trawników. Dodatkowo są bardzo ekologicznym rozwiązaniem, które sprzyja bioróżnorodności oraz jest niezwykle korzystne dla zapylaczy.