Uchwała krajobrazowa – w lutym mija pierwszy okres dostosowawczy dotyczący banerów.
W związku z wejściem w życie w dniu 16.02.2023 r. Uchwały Nr LXV/729/2022 Rady Miasta Świdnik, z dnia 29 grudnia 2022 r. w sprawie ustalenia zasad i warunków sytuowania na terenie Gminy Miejskiej Świdnik obiektów małej architektury, tablic reklamowych i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń, ich gabarytów, standardów jakościowych oraz rodzajów materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane przypominamy, że w dniu 16.02.2024 r. minie 12 miesięczny okres dostosowania istniejących w dniu wejścia w życie Uchwały Krajobrazowej banerów.
Na początku wyjaśniamy więc podstawowe pojęcia:
baner – należy przez to rozumieć tablicę reklamową wykonaną z tkaniny, miękkiego tworzywa sztucznego lub papierowej folii impregnowanej, o strukturze spoistej lub w formie siatki, sytuowaną na istniejących elementach zagospodarowania,
szyld - należy przez to rozumieć tablicę reklamową lub urządzenie reklamowe informującą o działalności prowadzonej na nieruchomości, na której ta tablica reklamowa lub urządzenie reklamowe się znajdują.
Pozostałe, niezbędne do interpretacji uchwały pojęcia znajdują się w Rozdziale 2, określającym definicje i metodologię ustalania gabarytów i liczby szyldów.
Zgodnie z zapisami uchwały banery nie są dopuszczone w obszarze centrum, opisanym w § 2 uchwały, niezależnie od tego czy są szyldem czy nie.
W granicach pozostałego obszaru miasta dopuszcza się banery zgodnie z postanowieniami § 11 uchwały:
1. Postanowienia dla banerów, nie będących szyldami:
1) zasady i warunki sytuowania:
a) zakaz sytuowania na elementach krajobrazu kulturowego, z zastrzeżeniem lit. b,
b) dopuszcza się sytuowanie na elementach krajobrazu kulturowego wyłącznie na ogrodzeniach placu budowy oraz rusztowaniach, związanych z robotami budowlanymi, wyłącznie na czas trwania tych robót, nie dłużej jednak niż na okres dwóch lat z pięcioletnią przerwą między sytuowaniem,
c) dopuszcza się sytuowanie, z zastrzeżeniem lit. a:
- na elewacjach, posiadających nie więcej niż 3 otwory okienne, z zachowaniem pasa ochronnego szerokości minimum 1m,
- wyłącznie na ścianach w dobrym stanie technicznym, tj. bez ubytków w tynku,
- na ogrodzeniach placu budowy oraz rusztowaniach, związanych z robotami budowlanymi, wyłącznie na czas trwania tych robót, nie dłużej jednak niż na okres dwóch lat z pięcioletnią przerwą między sytuowaniem,
2) gabaryty:
a) ogranicza się powierzchnię ekspozycyjną do 30% ściany, na której jest sytuowany,
b) w przypadku sytuowania na ogrodzeniu budowy lub rusztowaniach dopuszcza się powierzchnię ekspozycyjną do 100% powierzchni ogrodzenia lub siatki zabezpieczającej rusztowanie;
3) standardy jakościowe: obowiązuje wysoki standard jakościowy;
4) rodzaje materiałów budowlanych: tworzywo sztuczne, metal.
2. Postanowienia dla banerów, nie będących szyldami, będących reklamą okolicznościową lub wyborczą:
1) zasady i warunki sytuowania – zakaz sytuowania:
a) na elementach krajobrazu kulturowego,
b) na drzewach.
2) gabaryty: format średni lub format standardowy;
3) standardy jakościowe: wysoki standard jakościowy;
4) rodzaje materiałów budowlanych: tworzywo sztuczne i metal.
Podsumowując informujemy, że banery jako szyldy na terenie naszego miasta nie są dopuszczone i do dnia 16.02.2024 r. powinny zostać usunięte. Po upływie tego terminu przeprowadzane będą kontrole przestrzegania zapisów uchwały.
Banery nie będące szyldami są dopuszczone na elementach krajobrazu kulturowego oraz pozostałych obiektach wyłącznie na ogrodzeniach placu budowy oraz rusztowaniach, związanych z robotami budowlanymi, wyłącznie na czas trwania tych robót oraz na elewacjach pod warunkiem zachowania zapisów § 11 uchwały. Warunki sytuowania banerów, nie będących szyldami, będących reklamą okolicznościową lub wyborczą również określone są w§ 11 uchwały.
Treść uchwały dostępna jest w BIP UM Świdnik:
https://umswidnik.bip.lubelskie.pl/index.php?id=66&action=details&document_id=1834363